Detoksykacja w okresie dojrzewania
mnu PlecDojrzewanie    
         
   

BURZA HORMONALNA ...

mozg2Większej części hormonów organizm nie produkuje w dzieciństwie - wytwarzanie zaczyna się wraz z dojrzewaniem. Układ hormonalny sterowany jest przez dwie struktury w mózgu: podwzgórze i przysadkę. Podwzgórze wytwarza regulatory - substancje sterujące funkcjami hormonów. Przysadka produkuje wiele hormonów a inne hormony kontroluje (np. hormony jajników i jąder).

   
   

Wszystkie gruczoły produkujące hormony mogą być obciążone toksynami nieorganicznymi, zwłaszcza metalami. Podwzgórze może być atakowane toksynami z układu krwionośnego z racji tego, że nie jest chronione barierą krew/mózg. Ta bariera tworzy się na ostatnim etapie rozwoju płodowego i w pierwszych latach niemowlęctwa, więc w czasie życie płodowego mózg dziecka narażony jest na infekcje i człowiek od urodzenia może mieć obciążenia wpływające na pracę hormonów.

Do okresu dojrzewania wiele problemów związanych z gospodarką hormonalną jest zazwyczaj niewidoczne. Obciążenia tylnego płatu przysadki, produkującego hormon oksytocynę, bywa przyczyną nie tylko zaburzeń dobrego nastroju, zaburzeń osobowości (nihilizmu, skłonności samobójczych, zaburzeń emocjonalnych), ale również innych sfer, które ogólnie nazwać można zaburzeniami dojrzewania. Inicjacja procesu wydzielania hormonów płciowych u dziewczynki może ujawnić problemy wynikające z obciążeń jej narządów rodnych oraz ośrodkowego układu nerwowego toksynami, które do tej pory były w stanie ""uśpienia"" - niewidoczne dla układu immunologicznego. To może prowadzić nie tylko do zaburzeń emocjonalnych w tym czasie, ale do wykształcenia patologicznych typów dojrzałości z różnymi atypowymi objawami.

 

   
   

OTWARCIE NA INNOŚĆ, STRESY POZNAWANIA

para nastolatkowOkres dojrzewania to nie tylko czas romantycznych chwil, napięć i inicjacji seksualnej, poznawania i zgłebiania różnic psychoemocjonalnych, biologicznych i kulturowych partnera.

Okres dojrzewania to również czas wzmożonych stresów, wynikających z różnych sytuacji: w szkole, w relacjach z rówieśnikami, w relacjach z rodzicami. Inaczej przebiega on u dziewczynek i u chłopców, inne problemy są stresotwórcze i w różnej fazie dojrzewania. Tu istotne znaczenie mogą również odgrywać toksyny metaboliczne, głównie z fastfoodów, białego pieczywa,napojów energetyzujących a także z używek. Tkanki i narządy dotknięte stresem detoksykuje się trudniej.

Nie do pominięcia są również pierwsze doznania i doświadczenia erotyczne, bo (szczególnie u dziewcząt) wytwarzają one trwałe uwarunkowania emocjonalne na przyszłość (patrz toksyny emocjonalne). Przygotowanie do tej ważnej chwili, jak i szerzej - do okresu dorosłości, ujmowane w ramy edukacji seksualnej, nie obejmuje treści i zjawisk dotyczących udziału i roli wszelakich toksyn w relacjach damsko-męskich. Co najwyżej mówi się o antykoncepcji oraz chorobach wenerycznych, a to jest jedynie wierzchołek góry lodowej, z którą przyjdzie się młodym bpleśnie zderzyć w przyszłym dojrzałym już związku. Tu właśnie jest miejsce dla mądrych i dojrzałych rodziców, którzy powinni przekazać im tę wiedzę. Niestety, statystycznie rzecz ujmując, sami jej nie mają, lub są to obiegowe, zniekształcone stereotypy.

 

   
   

MEDYCYNA DETOKSYKACYJNA

Detoksykacja młodzieży w tym trudnym okresie to nie tylko próba łagodzenia gwałtownych reakcji emocjonalnych, czy też usuwanie trądziku. Aczkolwiek rozbicie patologicznych programów emocjonalnych pozwala osobie na spojrzenie na siebie innymi oczyma - nie zaślepionymi zaburzeniami emocjonalnymi. Ten okres jest niezwykle ważnym okresem przygotowania do macierzyństwa i ojcowstwa odpowiedzialnego. Wczesne wykrycie i usunięcie toksyn z układów i narządów rodnych oraz z układów wydzielania i regulacji hormonalnej zapewni prawidłowy przebieg zagnieżdżania się jajeczka, zdrowy rozwój płodu, mniej toksyn po stronie obu partnerów seksualnych - również tych emocjonalnych a tym samym szansa na udany związek i zdrowe potomstwo. To wielka inwestycja w przyszłość .

   
         
     

 

 

WSTĄP PO ZDROWIE