Foliany w diecie ciężarnej

    

   mnu ciaza porod    
         
   

FOLIANY W DIECIE CIĘŻARNEJ

folianyNa temat folianów - rozpuszczalnych w wodzie witamin z grupy B - (kwasu foliowego) i ich roli na rozwój płodu nie będziemy tu pisać. W jednym zdaniu powiem tylko, że biorą aktywny udział w budowie, naprawie oraz prawidłowym funkcjonowaniu kwasów RNA i DNA. Informacji o wadach wrodzonych układu nerwowego płodu, spowodowanych niedoborem kwasu foliowego w diecie jest mnóstwo w literaturze fachowej oraz w internecie. Jest nawet specjalna strona w internecie www.profilaktyka.kwasfoliowy.info poświęcona tylko tym zagadnieniom. Każda dziewczyna i każdy chłopak powinni to OBOWIĄZKOWO PRZECZYTAĆ, jeśli chce być dobrą matką (dobrym ojcem) i nie chcą zrobić swemu dziecku krzywdy już w pierwszych momentach jego istnienia.
Chcę jednak poruszyć dwie bardzo ważne kwestie, o których nie mówią zazwyczaj ginekolodzy, choć dosyć często zalecają i przepisują ciężarnym syntetyczny kwas foliowy jako suplement diety, uzupełniający potrzebne im braki.

 

   
   

 1) Kwas foliowy jest potrzebny matce już w pierwszych dniach ciąży. Ciążę natomiast zazwyczaj "wykrywa się" po pierwszych objawach, czyli zdecydowanie za późno - w stosunku do potrzeb organizmu w pierwszych dniach ciąży. W dodatku większość ciąż w Polsce nie jest planowana, wręcz przypadkowa. Oznacza to, że kobieta długo może nie być świadoma odmienności swego stanu oraz nie być przygotowana na ciążę. (Więcej o prawidłowym przygotowaniu odpowiedzialnej kobiety do ciąży przeczytasz TUTAJ). Dramatyzmu sytuacji dodaje fakt, że poziom tej witaminy gwałtownie maleje u osób spożywających alkohol, pijących kawę, czyli stosujących podstawowe używki. Aby ciąża przebiegała prawidłowo dla dziecka, o zdrowym odżywianiu a szczególnie o zapewnieniu odpowiedniego poziomu kwasu foliowego w diecie, kobieta musi myśleć na długo przed zapłodnienieniem. Wprawdzie witamina ta nie kumuluje się w organiźmie i nie można jej "nagromadzić na zapas" , tym nie mniej jej obecność w wymaganym poziomie gwarantuje prawidłowość innych procesów fizjologicznych w łonie matki. Współcześnie oferowana iżywność jest mocno "wyjałowiona" z mikroelementów, witamin i naturalnych kompozycji enzymatycznych. Badania przeprowadzone w końcu lat 90-tych XXw na Zachodzie wręcz wskazują na konieczność codziennej suplementacji 400 mikrogramami kwasu foliowego dziennie "normalnej" współczesnej diety u wszystkich kobiet w wieku rozrodczym - bez względu na to, czy jest w ciąży, czy nie.

 

   
    2) Stosujesz antykoncepcję - powinnaś wiedzieć, że chemia tych związków jest mocno antagonistyczna do poziomu witaminy B . Oznacza to, że pigułki antykoncepcyjne, jak i niektóre leki przeciwpadaczkowe mocno obniżają wchłanianie tej witaminy pomimo prawidłowej dawki w jedzeniu (lub suplementacji).
Szczególnie wtedy, gdy praktykuje się antykoncepcję dłużej, wtedy przypadkowa ciąża może oznaczać dla dziecka ciężkie kalectwo. Kobieta powinna wiedzieć, że jeśli chce mieć dziecko, wówczas po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji powinna przejść okres adaptacyjny, który wynosi minimum pół roku, aby unormowały się procesy hormonalne w jej organiźmie. Problemem jest nie tylko zaburzenie wchłaniania witaminy B12, która w tym okresie adaptacyjnym powinna być monitorowana, ale także wielu innych procesów fizjologicznych w obrębie jej narządów rodnych oraz w układzie nerwowym. Wszak ciąża i poród to wysublimowany harmonijny proces regulowany hromonami.