Jak zadbać o serce - cz.2
  mnu nhigiena    
         
   

"Niektórzy mają serce na właściwym miejscu lub nawet złote, inni mają je złamane lub ściśnięte żalem, jedni mówią prosto z serca, u drugich co w sercu to na języku, jeszcze inni mają serce na dłoni, serce z kamienia, komuś spadł kamień z serca, a u niektórych serce przestaje na chwilę bić..."   mgr Marie Vilankowa

Problemy sercowe to nie tylko te z ukochanym czy ukochaną. Równie poważne są te z fizycznym organem w naszym ciele. Obciążenia serca i układu krwionośnego różnymi toksynami, które zadomowiły się w naszym organiźmie i które go niszczą. W tym artykule opiszemy podstawowe i najczęściej występujące w Polsce i Europie zagrożenia toksykologiczne, które atakują układ sercowo-naczyniowy i są przyczyną zawałów, miażdżycy naczyń, defektów anatomicznych i fizjologicznych a nawet zgonów. Tylko regularna i konsekwentna detoksykacja pozwala na skuteczną prewencję przed zagrożeniami oraz usuwanie zalążków przyczyn groźnych, śmiertelnych chorób.

   
   

Zapalenie serca

Stany zapalne serca są bardzo groźną chorobą i w każdej sytuacji wymagają interwencji lekarza. Są w większości przypadków efektem intensywnego lub długotrwałego utajonego działania toksyn. W wielu sytuacjach można jednak nie dopuścić, aby się pojawił stan zapalny, można eliminować potencjalne przyczyny takich stanów. Oczywiście nie w każdym przypadku, jednak statystycznie medycyna detoksykacyjna pomaga wielu osobom uniknąć powikłań zapalnych np. przy obciążeniach nerek, przy obciążeniach borelią i innych. Wymienimy kilka z wielu różnych ""rodzajów"" zapalenia serca, które mają różną etiologię (przyczynę powstania).

Stan zapalny blaszek osierdzia: Może być spowodowany różnymi czynnikami, np. infekcją bakteryjną, infekcją wirusową, w wyniku niewydolności nerek, po urazach pozawałowych, jako uboczny skutek leczenia farmakologicznego, po interwencjach chirurgicznych, pourazowe zapalenia osierdzia.

Stan zapalny wsierdzia Zazwyczaj mamy do czynienia z infekcyjnym zapaleniem wsierdzia, choć zdarza się również jako element przy innej chorobie głównej (np. przy reumatyźmie). Najczęściej stan zapalny obejmuje zastawki, jamy serca i miejsca styku z ciałami obcymi (np. elektrody stymulatora, cewniki donaczyniowe, sztuczne zastawki). 90% tych infekcji ma podłoże bakteryjne (Staphylococcus aureus ), inne ziarenkowce. Czasem podłożem infekcji są grzyby (Aspergillus, Candida), czasem chlamydie, riketsje, mykoplasma. Bardzo często przyczyną zapalenia wsierdzia są nie leczone infekcje zębów i dziąseł.

Zapalenie mięśnia sercowego Przyczyny tej choroby są zróżnicowane: infekcje bakteryjne, wirusowe, krętki borelii, grzyby (np. Candida), pasożyty (np. wędrująca larwa trzewna),riketsje, mykoplasmy. Oddzielna grupa przyczyn to czynniki toksyczne i fizyczne (zatrucie tlenkiem węgla, jad węża, arsen z chemii procesów technologicznych, porażenie piorunem, metale ciężkie). Kolejna grupa etiologiczna to reakcje imunologiczne (alergiczne, autoantygenowe, przy odrzuceniu przeszczepów)

   
     serce3Mechaniczną budowę serca można najprościej przedstawić jako podwójną pompę tłocząco - ssącą z układem ""zaworów"" zwanych zastawkami i napędzaną pracą mięśni ścian serca. Skurcze i rozkurcze serca sterowane są elektrycznie poprzez system bodźcowo-przewodzący. Serce zbudowane jest z 4 podstawowych typów komórek: mięśniowych, nerwowych, tkanki łącznej i komórek nabłonkowych.Wyściółka wnętrza serca zbudowana jest z warstwy komórek nabłonkowych oraz podśluzówkowej tkanki łącznej, która zawiera włókna kolagenowe i elastynowe. Śluzówka jest trwale złączona z tkanką mięśniową i płynnie przechodzi do śródmiążsowej wewnętrznej tkanki łącznej. Tak zbudowany jest włóknisty szkielet serca i zastawek, które pełnią rolę inteligentnych zaworów hudraulicznych. W dolnych warstwach śluzówki znajdują się włókna nerwowe, włókna elektrycznego układu przewodzącego oraz gęsta sieć drobnych naczyń włosowatych odżywiających mięsień. Komórki mięśnia są poprzecznie prążkowane, ułożone we włókna.otoczone tkanką łączną tworzą wiązki. Całe serce otoczone jest osierdziem, będącym workiem surowiczym, które chroni serce przed gwałtownymi przeciążeniami mechanicznymi.    
   

WIRUSY

Mikroorganizmy patogenne a wśród nich wirusy są tymi, które najbardziej zagrażają kondycji pracy serca. Wirusy atakują przede wszystkim mięsień serca. Bardzo ważne jest, aby od samego początku infekcji skutecznie walczyć z ogniskami, aby nie rozprzestrzeniły się na mięsień serca. Groźne jest tzw. ""przechodzenie infekcji wirusowej"" bez leczenia (szczególnie u sportowców zaniedbanie infekcji i spory wysiłek w czasie jej trwania bywa dla serca zabójczy).

Do serca bardzo szybko docierają wirusy z płuc, bowiem droga krwioobiegu serce-płuca jest krótka i intensywnie ""eksploatowana"". Dlatego też wszelkie wirusowe infekcje układu oddechowego mocno zagrażają sercu.

Poniżej wymienię te najgroźniejsze dla serca i jednocześnie najczęściej występujące wirusy :

- Herpeswirusy - niezwykle groźne dla układu krwionośnego. Atakują wewnętrzną warstwę ścian naczyń krwionośnych, gdzie tworzą swoje ogniska zakaźne. Degenerują procesy w sąsiadujących komórkach, skutkiem czego powstają zmiany miażdżycowe. Wirusy Herpes są również odpowiedzialne za ""niewinne"" opryszczki. Nie lekceważmy tych pospolitych dolegliwości, bowiem maści dermatologiczne owszem usuną bolesne i dokuczliwe pryszcze z warg, ale nie ""dosięgną"" tych ognisk, które lokują się i egzystują bezobjawowo przez dziesiątki lat w układzie krwionośnym. Medycyna detoksykacyjna znalazła sposób na ""wykrywanie"" i ""skuteczną eksmisję"" tych niechcianych lokatorów.

- Enterowirusy - Spośród tej dosyć dużej grupy toksyn mikrobiologicznych sprawców problemów sercowych należy szukać wśród wirusów RNA, Picornawirusów, wirusów z grupy Coxsackie (głównie wirusy ECHO - ludzkie jelitowe wirusy cytopatogenne). Tu, poza wirusem choroby Heinego Medina, należy cała grupa wirusów, które przy zakażeniu dają objawy grypopodobne, bóle szyji, bóle mięśniowe, afty. Atakują również tkankę łączną serca. Pokrewną enterowirusom jest odzwierzęcy wirus pryszczycy oraz Cardiowirus.

- Wirusy grypy - To absolutnie lekceważone wirusy i statystyczna przyczyna dużej liczby zawałów nawet u młodych ludzi. Leczenie grypy zazwyczaj sprowadza się do łagodzenia objawów, zbijania gorączki i łagodzenia bólów. A jak objawy miną, uważa się, że pacjent jest zdrowy. NIC BARDZIEJ MYLNEGO! Jeśli nawet układ immunologiczny zwalczył główną populację wirusa i zniknęły główne objawy chorobowe, nie oznacza to, że wirus nie pozostał w organiźmie. Wizyta w gabinecie detoksykacji po każdej infekcji wirusowej powinna być obowiązkowa, aby odpowiednimi kuracjami wzmocnić organizm i usunąć niedobitki intruza. To uchroni nas przed pogrypowymi powikłaniami sercowymi.

   
   

BAKTERIE

Infekcją bakteryjną numer jeden, zagrażającą sercu jest Borelia, którą zazwyczaj kojarzymy z bólem stawów i nerwobólami. (więcej o krętku Borelii przeczytasz TUTAJ). Bardzo często krętki Borelii atakują komórki tkanki łącznej. Następnie lokują się w mięśniach serca i w układzie nerwowym serca. Zazwyczaj aktywują się przy byle osłabieniu i dowolnej infekcji wirusowej i ruszają do dalszej ekspansji terytorialnej. Borelia ma doskonałe narzędzia maskowania się i przede wszystkim posiada niezwykle dużą szybkość przemieszczania się, dlatego leczenie antybiotykowe jest NIEWYSTARCZAJĄCE. W warunkach obciążenia serca borelią niezwykle groźny dla serca jest stres. Bardzo częstym objawem infekcji krętkami Borelii jest arytmia serca.

Kolejną grupą bakterii groźnych dla serca są bakterie kolonizujące płuca, np. Mycoplasma, Mycobacterium, Streptokoki, Stafylokoki.

Trzecią grupą groźną dla serca są bakterie przewodu pokarmowego (Salmonella, Helicobacter)

Mówiąc o popularnych w Polsce zagrożeniach bakteryjnych, nie sposób pominąć beztlenowe bakterie jamy ustnej. Z tej to przyczyny prawidłowa higiena jamy ustnej, zębów i dziąseł jest warunkiem niezbędnym w higienie (prewencji chorób) serca. Już sto lat temu - w 1922 roku dentysta dr Weston Price udowodnił, że kanałowe "leczenie" zębów de facto uszkadza kanały zębów, że niemożliwa jest mechaniczna sterylizacja kanałów zębów i że jest to na przyszłość siedlisko groźnych bakterii beztlenowych, które po czasie wraz z krwią i limfą roznoszą się po całym organiźmie i uszkadzają wiele narządów, w tym właśnie serce i naczynia krwionośne. Do dziś dentyści każą sobie słono płacić za te hochsztaplerskie praktyki.

Serce mogą uszkadzać nie tylko mikroorganizmy, które znalazły się w sercu. Groźne dla są również toksyny niektórych mikroorganizmów, które ulokowały się w innych narządach. Przykładem może być toksyna dyfterytu, produkowana przez bakterię Corynebacterium z grupy pałeczek gram-dodatnich, znana jako sprawca błonicy. Toksyna difterytu powoduje tworzenie złogów fibrynowych, powstałych z obumarłej tkanki. Wówczas w sercu dochodzi do zapalenia i uszkodzenia zastawek. Niezwykle groźne dla serca są również infekcje toksynami paciorkowców, które tworzą odkładające się immunokompleksy i wywołują zapalenie autoimmunologiczne.

   
   

PASOŻYTY, GRZYBY

Słowa pasożyty czy robaki kojarzymy zazwyczaj z układem pokarmowym, wątrobą. Niestety, również w Polsce, prawie 30% populacji jest zakażona parazytami - różnymi: tymi małymi jednokomórkowymi i tymi dużymi, jak tasiemce, nicienie czy owsiki. Tak 30% - to nie jest błąd drukarski. (Więcej o parazytach przeczytasz TUTAJ). Pracę serca zaburzają przede wszystkim pierwotniaki żerujące w krwioobiegu. Najczęściej przenoszone są przez owady krwiopijne. Groźne są także pierwotniaki atakujące tkankę mięśniową (klasa Coccidia).

Spośród grzybów, które najczęściej atakują serce należy wymienić Candidę, Aspergillus i Hitoplasmę.

   
   

WNIOSKI

Choroby serca to w Polsce przyczyna 50% zgonów. Niestety, sami jesteśmy sobie winni.  Grzechem podstawowym są w tym przypadku brak świadomości i lekceważenie chorób i infekcji pozornie błachych, jak np. grypa, bóle mięśniowe, nerwobóle, ugryzienie kleszcza. Infekcje mikrobiologiczne latami rozwijają się w organiźmie bezobjawowo lub objawy niczym nie wyróżniają się w populacji danego wieku. Aż nagle jakiś zawał, miażdżyca naczyń, konieczna operacja zastawek lub inne. A wielu tych przypadłości można uniknąć, udając się do gabinetu detoksykacji organizmu i zadbać o odpowiednie działania profilaktyczne po przebytych chorobach.

TA PROFILAKTYKA MUSI BYĆ PROWADZONA OD DZIECKA! 

Ważna jest również detoksykacja organizmu po kuracji antybiotykowej. Tu przyjmowane probiotyki osłonowe, nawet przez 2 miesiące od zakończenia kuracji antybiotykowej, wszystkich problemów i powikłań nie usuną. Potrzebna jest ingerencja terapeuty od detoksykacji organizmu.