Jądra podstawne
  mnu UkladNerwowy1    
         
    Czym są jądra podstawne ?

jadra podstawneJądra podstawne stanowią dwie symetryczne struktury po jednej w każdej z półkul mózgowych. Należą do śródmózgowia. Zwój nerwowy to swoiste skupisko komórek nerwowych. Jądra podstawne to podstawowe zwoje nerwowe w naszym mózgu.Do jąder podstawnych należą następujące zwoje tkanki nerwowej:

 • nucleus caudatus (jądro ogoniaste)
 • nucleus lentiformis (jądro soczewkowate)
 • corpus striatum (prążkowie)
 • globus pallidus (gałka blada)
 • nucleus accumbens (jądro półleżące)
 • putamen (poduszka)
 • nucleus niger (istota czarna)
 • nucleus ruber (jądro czerwienne)
 • nucleus subthalamicus (jądra podwzgórza) - corpus Luysi 

Te podstawowe zwoje nerwowe mają w sobie zapisane pewne "rutynowe podprogramy" dotyczące ruchu, funkcji umysłowych. Jedne z nich są dobre, niezbędne. Są też złe, utrudniające życie:

 • - brak koordynacji ruchów różnych grup mięśni całego ciała
 • - niespokojne nogi
 • - zgrzytanie zębami
 • - mruganie powiekami
 • - funkcje poznawcze
 • - emocje
 • - sposoby uczenia się

Jądra podstawne funkcjonalnie leżą dosłownie na granicy pomiędzy świadomością a podświadomością, czyli pomiędzy tym, na co możemy wpływać wolą, możemy kontrolować a tym, co się wydarzy nawet wtedy, gdy tego nie chcemy. Jest wiele teorii w jaki sposób jądra podstawne uczestniczą w ruchach mimowolnych i dobrowolnych. Jedna grupa naukowców uważa, że jądra podstawne stanowią swego rodzaju magazynem "podprogramów"  dotyczących wszystkich możliwych ruchów wszystkich mięśni, wszystkich czynności psychicznych . Zawartość tejże pamięci jest udostępniana korze mózgowej i ona decyduje, który z programów ma być realizowany w określonych okolicznościach.  Ta teoria ma taką "słabość", że człowiek potrafi - skutkiem wychowania, treningu lub kierowany pobudkami religijnymi - hamować wykonywanie pewnych czynności "pozornie "mimowolnych. Druga teoria zakłada, że jądra podstawne nie są tylko bierną pamięcią podprogramów, lecz są włączone w proces decyzyjny, które procesy ruchowe i psychiczne mają zostać zrealizowane lub nie. 

Nauka bardzo dobrze zbadała, co się stanie, gdy uszkodzony zostanie określony zwój tej struktury. I tak przykładowo:

 • -Uszkodzenie struktury nucleus niger produkującej dopaminę / neuroprzekaźnik zapewniający poczucie szczęścia i miłości, euforii/ może doprowadzić do choroby Parkinsona.
 • -Uszkodzenie struktury corpus stritaum może prowadzić do choroby  Huntigtona (niezdolność do powstrzymywania się od określonych niekontrolowanych ruchów).Ciało prążkowane (nucleus striatus) to największe jądro podstawne kresomózgowia. Odpowiada za właściwe natężenie i ukierunkowanie ruchów dzięki selektywnemu hamowaniu ośrodkowych impulsów motorycznych.
 • -Z kolei jądra czerwienne nucleus ruber odpowiadają za napięcie mięśni. Ich uszkodzenie prowadzi do ataksji oraz ruchów pląsawiczych. 
 • Jądro półleżące nucleus accumbens odpowiada za ekspresję ruchową w stanach emocjonalnych. Uszkodzenia tej struktury objawia się fobią społeczną. Z kolei poziom dopaminy w tym jądrze wpływa na poziom przyjemności i zadowolenia z orgazmu, przyjemności z palenia papierosów, z picia alkoholu, spożywania słodyczy czy ze słuchania muzyki
   
    INNE RELACJE JĄDER PODSTAWNYCH a detoksykacja organizmu

Nie będziemy tu opisywać szczegółów fizjologicznych tych struktur mózgu, lecz w kilku punktach podamy kilka charakterystycznych zjawisk, które Czytelnikowi przybliżą związek detoksykacji i obserwowanych objawów oraz zachowań.

 1. Wzmożoną aktywność jąder podstawnych obserwujemy przed rozpoczęciem ruchu. Wystarczy nawet wyobrażać sobie w myślach konkretne fazy czy etapy ruchu, szczegółowe odczucia i doznania związane z tą fazą (np ćwiczeń gimnastycznych czy np ruchów w kong-fu lub jakichkolwiek w jakiejkolwiek dyscyplinie sportowej) a już aktywują się jądra podstawne. Ten fakt stał się podstawą tzw treningów ideomotorycznych, którymi tą metodą (bez faktycznego wysiłku fizycznego) można wzmacniać mięśnie.
 2. Jądra podstawne konsumują znaczną część energii i tlenu dostarczanego do mózgu. Wnioskiem stąd płynącym - ważnym dla medycyny detoksykacyjnej - jest to, że znaczna część krwi "zasila" tę strukturę. Toksyny, które pokonały barierę krew-mózg w znacznym stopniu będą obciążać właśnie te zwoje nerwowe. 
 3. U ptaków i gadów, które mają słabo rozwiniętą korę mózgową, jądra podstawne pełnią najwyższe funkcje. To oznacza, że zachowania zwierząt są bardziej odruchowe i odzwierciedlają natychmiastowe potrzeby ciała. U ludzi ten proces jest bardziej złożony i moderowany funkcjami kory mózgowej
 4. Jądra podstawne wykorzystują i same wytwarzaja szeroką skalę neuroprzekaźników (dopamina, serotonina, noradrenalina - hormon relaksu i ulgi). Dlatego też tkanka nerwowa jąder podstawnych jest obiektem ataku różnych narkotyków, jak nikotyna, kokaina, amfetamina, ecstasy.
 5. Istnieją również naturalne stymulatory jąder podstawnych, jak np seks, orgazm, przyjemna muzyka, piękny obraz, wspomnienia przyjemnych sytuacji, zapachów czy oszałamiających widoków przyrody, spontaniczne rozwiązanie jakiegoś głębszego i od dawna nurtującego problemu, nagłe przebudzenie w nienaturalnych okolicznościach. Ale nie tylko retrospektywna projekcja fotek z oszałamiającej wycieczki plenerowej może pomóc w codziennym życiu. Oczyszczenie struktur jąder podstawnych może znacząco poprawić owe doznania, znacząco poprawić jakość doznań fizycznych i psychicznych.