INFEKCJE GRZYBICZNE
   mnu grzyby    
         
   

Grzyby zajmują pośrednią pozycję pomiędzy parazytami a bakteriami,jeśli chodzi o stopień rozwoju organizmu, choć ta granica nie jest ostra i jednoznaczna. Królestwo grzybów do niedawna było zaliczane do roślin, jednak po odkryciu pewnych cech komórek, odpowiadających cechom komórek zwierząt, postanowiono utworzyć odrębne królestwo organizmów. Królestwo grzybów, należące do rodziny jądrowców (komórki eukariontyczne) jest ciągle niewystarczająco poznane. Jest ono niezwykle liczne. Klasyfikacje wymieniają bowiem aż 1,5 miliona grup, przy czym rocznie przybywa na tej liście blisko tysiąc nowych pozycji.

  Grzyby żyją we wszystkich środowiskach, nawet tych, które wydawałyby się niezwykle zabójcze dla życia. To, co znaleziono w ruinach reaktora atomowego w Czernobylu, ciągle emitującego niezwykle dużą dawkę promieniowania, to grzyby.
To pokazuje, jak bezradny jest człowiek wobec takiej mnogości zagrożeń.

 grzybicaOgólnie, infekcje grzybiczne dzielimy na zewnętrzne i wewnętrzne. Ten podział jest mało precyzyjny, ale wynika z uwarunkowań natury historycznej. Za infekcje zewnętrzne uznaje się te, które dotyczą skóry, paznokci, jamy ustnej, nosowej, ucha, narządów płciowych, zaś wewnętrzne te, które obejmują różne tkanki i organy wewnętrzne.

 

Grzyby występujące w środowisku życia człowieka (Penicyllium, Cladosporium, Aspergillus, Acremonium, Alternaria) są alergenami i mogą powodować różne reakcje uczuleniowe u ludzi. Często pojawiają się tzw mikidy, czyli towarzyszące infekcji grzybiczej zmiany zapalne na skórze niezakażonej (grudki wysiękowe i zmiany rumieniowe). Infekcje grzybiczne obejmują również skórę owłosioną - przykładowo ziarniniak Majocchiego jest infekcją mieszków włosowych z odczynem ziarniniakowym w otoczeniu.

 

   
   

muchomor

 

Tematyka toksyczności grzybów dotyczy również tych, które zbieramy w lesie, na łąkach lub też sprowadzamy z zagranicy w celach leczniczych lub jako używki narkotyczne.

   
    Medycyna detoksykacyjna analizuje zagrożenia, studiuje mechanizmy infekcji i szuka metod detoksykacji organizmu . Ten rozdział poświęcony będzie infekcją organizmu przez szczepy różnych grzybów, jak i zatruciom toksycznymi substancjami, które grzyby produkują.    
         
       

WSTĄP PO ZDROWIE