Parazyty
mnu Pasozyty    
         
   

PASOŻYTY - WSPÓŁCZESNA WSTYDLIWA EPIDEMIA EUROPY

Populację współczesnych Europejczyków XXI wieku dotkliwie prześladuje spora grupa chorób i dolegliwości, które związane są z zainfekowaniem organizmu różnego rodzaju pasożytami. Pomimo że poziom higieny osobistej w ciągu ostatnich 70 lat uległ znaczącej poprawie, dane liczbowe są zastraszające.

Statystyki podają, że ponad 30% współczesnej populacji Europejczyków (bez Rosji) ma różnorakie problemy zdrowotne, których przyczyną jest infekcja parazytami. Przyczynę takiego stanu należałoby szukać w powszechnym braku świadomości zagrożeń i kultywowaniu pewnych złych nawyków i stereotypów zachowań społecznych.

 

   
   

Poniższy rysunek ilustruje "wyciąganie robaka", który wniknął do krwi. Organizm "wyrzucił go" pod skórę, gdzie powstała swoista cysta. 

robal z rany

 

Temat w odbiorze społecznym jest wstydliwy, no bo któż chciałby opowiadać o swoich problemach z tasiemcem, glistami czy owsikami, rozprawiać o roztoczach czy nicieniach. Ale jakoś te same osoby nie mają większych zahamowań w rozmowie na temat swędzenia skóry, egzem, alergii, biegunek, chronicznego zmęczenia, nudności, smutku - najczęstszych objawów żerowania tych pasożytów w ich organiźmie.
Przyczyna tego groźnego w skutkach i następstwach zjawiska kulturowego tkwi w braku wiedzy i świadomości a "wstydliwość" tematu wynika z uwarunkowań historycznych, kiedy to "zarobaczenie" bywało synonimem ubóstwa, braku kultury osobistej, niechlujstwa i innych pejoratywnych cech. Groźnego w skutkach dlatego, że brak wczesnej reakcji prowadzi do dewastacji w organiźmie nosiciela oraz istnieje duże prawdopodobieństwo zarażania innych w środowisku, w którym taka osoba funkcjonuje. 

Przyczyn tak dużego zainfekowania populacji pasożytami należy również szukać w samej diagnostyce. Najpopularniejszych pasożytów jelitowych szuka się bowiem najczęściej oglądając kał w poszukiwaniu jajeczek. Nie ma jaj pod mikroskopem = nie ma pasożyta. Taka diagnoza jest z założenia błędna.

Nie jest prawdą, że brak jaj w kale oznacza brak infekcji, bowiem okres jajeczkowania pasożytów jest krótki i diagnosta (a właściwie badany pacjent) musi mieć wyjątkowe szczęście, by moment pobrania kału do analizy wypadł akurat na ten moment

Lekarze kierują również na badania krwi pod kątem obecności pasożytów. Tu mamy do dyspozycji badania "molekularne" PCR (drogie) lub badania serologiczne. Badania serologiczne na obecność pasożytów, wykonywane z krwi (poszukiwanie przeciwciał powstałych w organiźmie w odpowiedzi na kontakt w reakcji na obecność pasożyta za pomocą testu ELISA) są wiarygodne na poziomie 50% i to jedynie przy zaawansowanych stadiach infekcji. Brak przeciwciał IgG w teście ELISA krwi nie oznacza braku pasożyta w organiźmie badanego. Bardzo często te testy są fałszywie ujemne. Są jeszcze elektroniczne badania biorezonansowe, ale to wymaga doświadczenia terapeuty, który dokonuje pomiaru i dobrej jakości aparatu.

pocalunek psa

Pasożyty to organizmy żyjące, mające swój własny cykl rozwojowy, różny dla każdego z gatunków. Mówimy tu o pasożytach jelitowych, a to tylko naprawdę mikroskopijny ułamek wszystkich rodzajów pasożytów, które noszą w swoich organizmach współcześni Europejczycy. Zjawisko obecnej migracji uchodźców z krajów "egzotycznych" stan jedynie negatywnie pogłębi.

Wiele pasożytów Europejczycy przywożą jako "pamiątkę z egzotycznej" wycieczki, z kapieli w naturalnych akwenach, nabywają jako " niespodziewany dodatek" wraz ze spożytymi pokarmami lub nawet przez uścisk dłoni czy pobyt w toalecie. Takie pasożyty zasiedlają różnorodne tkanki i kolonizują różnorodne organy, co prowadzi do wielu chorób i do śmierci. Mogą powodować choroby psychiczne, chorobliwą zazdrość, halucynacje, depresję.

 

   
   

W rozdziale opiszemy najważniejsze grupy pasożytów, które infekują Europejczyków

Podamy również zasady, których należy przestrzegać, aby zminimalizować ryzyko infekcji. To nie tylko mycie rąk.

   
         
     

WSTĄP PO ZDROWIE